Đavolja varoš nalazi se na jugu Srbije, oko 30 kilometara daleko od Kuršumlije. Ovo je krajnje jedinstven prirodni ambijent koji čine visoke zemljane figure za koje stičete osećaj da su žive i da će savkog trena progovoriti, a tu su i dva izvora vrlo kisele, “đavolje” vode.

Okamenjeno zloĐavolja varoš je svojim zemljanim “stanovnicima” inspirisala veliki broj legendi. Jedna od njih kaže kako sve figure predstavljaju skamenjene đavole koji su se krili u gotovo svakom čoveku stalno mu nanoseći brojna zla. No, uspevali su da ih se reše nakon što bi jednu noć prespavali pored obližnje crkve Svete Petke, gde se po predanju zamonašila majka Svetog Save – Ana.

Venčaje brata i sestreDruga legenda govori o vrlo skromnim, povučenim ljudima ovoga kraja. Kao takvi, smetali su đavolu koji je rešio da im “pomrsi konce” i spravi im vodu zahvaljujući kojoj će zaboraviti rodbinske odnose. Tako i bi, te opijeni meštani reše da venčaju brata i sestru. Vila, za koju neki i dan danas veruju da štiti Varoš, pokušala je ovo da spreči moleći se Bogu iz sveg srca. Dunuo je jak, hladan vetar, okamenio mladence i sve njihove svatove, a vila je bila zadovoljna što je uspela da zaustavi rodoskrnavljenje.

Jedna nevesta, a dve grupe svatovaTreća legenda kaže da su nekada davno dve grupe svatova pošle u prosidbu iste devojke. Kada su se susreli i shvatili da i jedni i drugi žele isto, nastala je ljuta rasprava koja je sva više i više uzimala maha. Kako se bi se na tome i završilo, kako se ne bi prizvalo još veće zlo, viša sila ih je okamenila na 99 godina.

Zli agaJoš jedna legenda kojom se kiti Đavolja varoš priča o utvrđenom gradu prepunom razdraganih ljudi kojima je vladao, na njihovu veliku žalost, nemilosrdni, okrutni aga. S obzirom da je bio preke naravi, malo ko ga je voleo. Zato je odlučio da razruši naselje, a meštane pretvori u kule od kamena koje danas čine jednu od najneverovatnijih turističkih atrakcija.




Leave a Reply.

    Devojka za najduzim jezikom kliknite na sliku